اینجا هستیدSkip Navigation Links > صفحه نخست > سوالات متداول
پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰

1-    به تازگی شرکتی ادعا نموده که نمایندگی محصولات انستو فنلاند در ایران را آنها هم دارند ایا این موضوع  صحت دارد ؟

  • شرکت دانش اتصال کابل تنها نماینده رسمی انستو فنلاند در ایران بوده که دارای نامه نمایندگی رسمی از ان شرکت می باشد.

2-    منظور از کیت آرمور چیست ؟

  • بعضی از کابل ها دارای آرمور می باشند. منظور از آرمور همان زره کابل می باشد که جهت افزایش تحمل تنش های مکانیکی به ساختمان کابل اضافه شده است. جنس این آرمور میتواند از آلومینیوم، استیل ، فولاد و بصورت نواری یا وایری باشد.
  • اضافه شدن آرمور به ساختمان کابل باعث میگردد که اضافه جریان و ولتاژهای به وجود آمده در شیلد کابل، در آرمور هم القا شود. لذا باید تجهیزی در سرکابل یا مفصل باشد تا امکان اتصال بین شیلد و آرمور را فراهم کند تا حین بهره برداری اختلاف پتانسیلی بین آرمور و شیلد نگردد. چرا که در این صورت این اختلاف پتانسیل باعث داغ شدن سرکابل یا مفصل در حین بهره برداری می شود.
  • لذا کیت آرمور در سرکابل یا مفصل تجهیزی است که امکان اتصال دادن شیلد (که به ارت شبکه وصل شده است ) با آرمور را در حین نصب آنها بدون ایجاد خوردگی برقرار میکند. هدف از این کار صفر کردن اختلاف پتانسیل شیلد و آرمور است.

3-    چرا سرکابل سرد ؟

  • نصب راحت تر در مدت زمان کوتاه تر، و مقاوم در برابر تنشهای ولتاژی بزرگترین مزیتهای استفاده از سرکابل سرد نسبت به نوع حرارتی می باشد.
  • بدنه و بشقبک و استرس کنترل در سرکابل سرد همگی به صورت یک پارچه بر روی فنر قرار گرفته اند. برای نصب این سرکابل ها کافیست کابل را مطابق دستور نصب آماده کرده و سپس بدون نیاز به حرارت و تنها با کشیدن تمام قطعات سرکابل را یک جا و هم زمان در محل مورد نظر نصب کنیم.

 

 

همچنین جنس سیلیکونی سرکابل سرد مزیت های زیر را به سرکابل سرد اضافه کرده است :

1-       سرکابل سرد نسبت به سرکابل حرارتی در برابر اشعه UV مقاومتر می باشند.

2-       طول سرکابل سرد نسبت به حرارتی کوتاه تر می باشد. ( امکان استفاده در محیط های کوچک )

3-       تخلیه جزئی در سرکابل سرد به شدت پایین تر است. ( در حد 0.5 pc )

4-       آبگریز بودن سرکابل سرد.

5-       عدم جذب آلودگی و قارچ زدن روی سرکابل سرد

 

 

 

( همانطور که در تصویر بالا ملاحظه می فرمایید، طول بلند سرکابل حرارتی باعث شده است ارت سرکابل از زیر سینی کابل برگردد که روش غلط و خلاف استاندارد می باشد. استفاده از سرکابل سرد مشکل را در این محل رفع کرده است)

 

4-     تفاوت میان کابلشو بیمتال DTL1 و DTL2  چیست؟
•    کابلشو بیمتال DTL1 : ساق کابلشوتا قبل از اتصال پیچ به شینه، آلومینیوم بوده و قسمت اتصال کابلشو به شینه که با پیچ و مهره محکم می شود ، نیمه ای مسی و نیمه ای آلومینیوم می باشد . 
•    کابلشو بیمتال DTL2 : ساق کابلشو تا قبل از اتصال پیچ به شینه ، آلومینیوم بوده و قسمت اتصال کابلشو به شینه که با پیچ و مهره محکم می شود ، کاملا مس می باشد .

به طور کلی مس کابلشو بیمتال DTL2 ، بیشتر از کابلشو DTL1 می باشد و قیمت آن نیز بیشتر می باشد .

5-     واحد شمارش مفصل و سرکابل چیست؟
•    بطور کل واحد سرکابل دست و واحد مفصل عدد می باشد . اما در مورد مفصل ، اگر کابل مورد نظر3 رشته سیم در یک غلاف باشد(سه کور) و یا 4 رشته سیم در یک غلاف(چهار کور) ، واحد آن دستگاه می باشد .اما اگر کابل مورد نظر تک کور باشد ، واحد مفصل عدد می شود .  در مورد سرکابل ، کابل مورد نظر تک کور یا سه کور یا چهار کور ، واحد آن دست می باشد . 

6-     کاربرد کلید فیوز هوایی در شبکه کابل خودنگهدار چیست؟
•    از آنجایی که تمام سکسیونرها قابلیت قطع و وصل جریان خطا را نداشته و سکسیونرهای غیر قابل قطع زیر بار حتی قابلیت قطع و وصل جریان بار را نیز ندارند، برای باز کردن یا بستن مدار الکتریکی خصوصاً تحت شرایط خطا، احتیاج به کلید دیگری با قابلیت‌های بالاتر به نام کلید قدرت وجود دارد که قادر است مدار را تحت هر شرایطی باز یا بسته نماید .
•    منظور اصلی استفاده از کلید فیوز هوایی ، همانند استفاده از سکسیونر می باشد . همانطور که می دانید ، جهت ایجاد ایمنی در بهره‌برداری و تعمیرات و قطع فیزیکی یک قسمت از قسمت‌های دیگر از سکسیونر استفاده می‌شود. سکسیونرها می‌توانند کار قطع و وصل سیستم را، در حالتی که تقریبا شدت جریان صفر می‌باشد، انجام دهند، به عبارت دیگر سکسیونرها می‌توانند ولتاژ و جریان‌های کاپاسیتیو خیلی کم را قطع نمایند .
•    کاربرد کلید فیوز هوایی نیز ، برای ایجاد ایمنی در بهره برداری و تعمیرات و قطع فیزیکی یک قسمت از قسمت های دیگر در هنگام خطا برروی شبکه فشار متوسط می باشد . هنگامی که خطا در یک منطقه اتفاق می افتد ، خاموشی فقط در قسمت کوچکی رخ می دهد و خاموشی بصورت کلی در کل یک منطقه نخواهد بود . 

7-    آیا سرکابل تبدیلی وجود دارد ؟
•    متاسفانه نام سرکابل تبدیلی اشتباه است و بهتر است بجای سرکابل تبدیلی ، مفصل تبدیلی بگوییم . آز آنجاییکه کاربرد سرکابل و مفصل هم متفاوت می باشد . سرکابل تبدیلی هیچ کاربردی ندارد . 

8-    مفصل تبدیلی چیست ؟ 
از مفصل هنگامی استفاده می شود که کابل تمام شده و برای ادامه کابل کشی مفصل می زنند . شاید قرره کابل تمام شده باشد ، و یا بخواهند از کابل انشعاب بگیرند ، از سه راهه استفاده می کنند . "تبدیلی" به این معناست که کابل روغنی به خشک و یا کابل مسی به آلومینیومی تبدیل می شود . جهت مفصل زدن برای تبدیل کابل روغنی به خشک ،  از یک دوراهه تو پر استفاده می کنند و سپس با استفاده از یک سه نظام نیمه هادی کابل سه کر را به تک کر تبدیل می نمایند و بعد از آن می توان کابل تک کور را جهت سر کابل زدن به بالای تیر برد .   تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به شرکت دانش اتصال کابل می باشد